تبلیغات
وبلاگ - مطالب مرداد 1396
 
وبلاگ
 
 


سوسوی نور هنرهای سنتی در پژوهشگاه میراث فرهنگی

خبرگزاری آریا-هنرهای سنتی و اصیل ایرانی در قرن 21 از دگردیسی بی نصیب نمانده‌اند تا جایی که بسیاری از آن‌ها از بین رفته‌اند و یا در حال فراموشی هستند.
به گزارش خبرگزاری آریا، سرعت ورود فناوری به کشورمان و تغییرات به وجود آمده در تمامی عرصه‌ها در قرن 21 باعث شد تاریخ کهن خود را فقط در قاب عکس و موزه‌ها مشاهده کنیم.
هنرهای سنتی و اصیل ایرانی نیز از این دگردیسی بی نصیب نمانده‌اند تا جایی که بسیاری از آن‌ها از بین رفته‌اند و یا در حال فراموشی هستند.
پژوهشگاه میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری تلاش می‌کند با برگزاری کارگاه‌های آموزشی هنرهای سنتی، این هنرهای اصیل ایرانی را حفظ و احیاء کند.
هم اکنون حدود 10 کارگاه آموزشی از جمله زری بافی، مخمل بافی، معرق، منبت، مینا کاری، نگارگری و سفال گری برپاست و در این کارگاه‌ها استادان مجرب، با سابقه و دارای مدرک درجه یک هنری مشغول به فعالیت هستند.
روح الله دهقانی سرپرست کارگاه زری بافی و مخمل بافی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: زری بافی یا زربفت که در کشورمان قدمتی 2 هزار و 500 ساله دارد، با این حال تعداد هنرمندان این عرصه کمتر از تعداد انگشتان یک دست است.
وی با تأکید بر اینکه با توجه به گران بودن مواد اولیه این پارچه‌ها و سختی بافت آن‌ها، این پارچه‌ها در دوران معاصر رو به افول و نابودی است گفت: اگر از این هنر حمایت نشود، شاهد نابودی آن خواهیم بود.
زری یعنی پارچه ساخته شده از زر (طلا)، پارچه‌ای که پودهایش از طلا و تار آن از ابریشم خالص است.
زری نفیس‌ترین و افسانه‌ای‌ترین منسوج ایرانی است که روزگاری رونق و رواجی عالمگیر داشته و هم‌اکنون نمونه‌هایی از آن زینت‌بخش موزه‌ها و سایر مراکز هنری ایران و دیگر کشورهای جهان است.
مینا کاری یکی دیگر از کارگاه‌های پژوهشگاه میراث فرهنگی است، شهلا اسدیانی سرپرست کارگاه میناسازی گروه هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی گفت: مینا کاری قدمتی 5 هزار ساله دارد و کانون آن شهر اصفهان است.
وی با بیان اینکه مینا کاری را می‌توان بر روی طلا و مس انجام داد افزود: در مواقعی که فلز زیر کار می‌رود از مس استفاده می‌کنیم.
اسدیانی با اشاره به اینکه مینا کاری از تکنیک‌های مختلفی برخوردار است افزود: در این پژوهشگاه تکنیک‌های خانه بندی انجام می‌شود.
وی ادامه داد: در میناکاری، لعاب‌ها حدود 25 بار وارد کوره و پخته می‌شوند؛ بشقاب، گلدان، کاسه و قدح، قاب عکس و تابلو از جمله آثار میناست که با هنرهای دیگر همچون طلاکاری، خاتم‌کاری، مینیاتور، جواهرسازی ترکیب می‌شود. برای مینا کاری از رنگ‌های گیاهی، معدنی و فلزی استفاده می‌شود.
کارگاه نگارگری از دیگر کارگاه‌های این پژوهشگاه است.
رویا عمران کارشناس هنری گفت: نگارگری از هنرهایی، چون تذهیب و گل و مرغ تشکیل شده است.
وی با بیان اینکه این هنر در اواخر دوران صفویه در ایران آغاز شده است افزود: این هنر در دوران زندیه و افشاریه رواج داشته است که در دوران قاجار به تکامل و اوج خود می‌رسد.
آثار نگارگری از دوره‌های مختلف تاریخ اسلامی ایران به صورت مصورسازی کتب ادبی همچون ورقه و گلشاه، کلیله و دمنه، سمک عیار و برخی کتب مذهبی مانند خاوران نامه است.
معرق، منبت و خاتم از دیگر کارگاه‌های آموزشی برپا شده در این پژوهشگاه است.
افسانه اسلیمی اصفهان سرپرست کارگاه چوب با بیان اینکه سابقه معرق در کشورمان به شهر سوخته بر می‌گردد گفت: قدمت این هنر زیبای اصیل ایرانی 4 هزار سال است.
وی افزود: همچنین در این کارگاه منبت ریز قلم آموزش داده می‌شود که مهد آن آباده شیراز بوده است.
ریشه کلمه مُنَبت از نبات گرفته شده و به معنی رویانیده است، به این دلیل که نقش‌های برجسته حک شده گل و گیاه بر روی چوب همچون روئیدن گیاه بر روی آن بوده است.
حفظ و احیای هنرهای سنتی و اصیل ایرانی گام مهمی در راستای رشد و توسعه، تولید و اشتغال در ایران خواهد بود.لینک منبع

مطلب سوسوی نور هنرهای سنتی در پژوهشگاه میراث فرهنگی در سایت مفیدستان.


لینک منبع و پست :سوسوی نور هنرهای سنتی در پژوهشگاه میراث فرهنگی
http://mofidestan.ir/2017/08/21/%d8%b3%d9%88%d8%b3%d9%88%d9%8a-%d9%86%d9%88%d8%b1-%d9%87%d9%86%d8%b1%d9%87%d8%a7%d9%8a-%d8%b3%d9%86%d8%aa%d9%8a-%d8%af%d8%b1-%d9%be%da%98%d9%88%d9%87%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%85%d9%8a%d8%b1%d8%a7/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 24 مرداد 1396 :: نویسنده : وبلاگ
علاقه دختران به ماساژ با مار

علاقه دختران به ماساژ با مار! (+عکس)

 

کمک گرفتن از مار در کشور فیلیپین برای ماساژ افراد و بخصوص علاقه دختران به ماساژ با مار, یکی از جاذبه های گردشگری در این کشور شده است.

ماساژ بدن به کمک مار

 

در کشور فیلیپین و طبق یک سنت قدیمی، مردم ترس و هراسی از مارها ندارند و از انها به عنوان ماساژ دهنده نیز بهره گیری می‌کنند.

این مارها روی بدن افراد رفته و با حرکت های خاص خود باعث ماساژ دادن بدن انها می‌شوند.

علاقه دختران برای ماساژ با مار

 

علاقه دختران به ماساژ با مار

شاید عجیب باشد که بدانید که اکثر دختران خواهان این نوع ماساژ گرفتن میباشند. این سبک سنتی به نظر مردم فیلیپین برای پوست و سهولت گردش خون بسیار خوب هست و باعث بهبود یافتن تعداد زیادی از گرفتگی های عضلانی می گردد.

در همۀ کشورهای دنیا، مار نماد پلیدی و ترس هست و هر وقت نامی از مارها به زبان می‌آید ترس همه را فرا میگیرد اما مارها در فیلیپین بسیار مقدس میباشند و با آنها بسیار مهربانانه رفتار می‌شود، چرا که معتقدند که تعداد زیادی از مریضی ها با زهر آنها قابل درمان هست.

ماساژ بدن برای آرامش و رفع گرفتگی های عضلانی به کمک مار

علاقه دختران به ماساژ با مار

مردم فیلیپین معتقدند که مار دوست انسان ها میباشند نه دشمن و اگر با هر حیوانانی مهربان باشید آنها خواهند فهمید و مهربانی را درک خواهند کرد.

مارهای افعی که از خطرناک ترین گونه مارها میباشند در فیلیپین به یک تجارت تبدیل شده و مراکز درمانی زیادی برای ماساژ به کمک این افعی ها ایجاد شده اند و جالب این که از سراسر دنیا برای ماساژ توسط مار افعی به کشور فیلیپین سفر می‌کنند تا مریضی های خود را به کمک این مارها درمان نمایند.

پارس ناز

 

The post علاقه دختران به ماساژ با مار! (+عکس) appeared first on جذاب.


لینک منبع و پست :علاقه دختران به ماساژ با مار! (+عکس)
http://www.jazzaab.net/%d8%b9%d9%84%d8%a7%d9%82%d9%87-%d8%af%d8%ae%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d9%87-%d9%85%d8%a7%d8%b3%d8%a7%da%98-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%a7%d8%b1-%d8%b9%da%a9%d8%b3.htmlنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


شگفت‌انگیزترین مکان‌هایی که واقعا وجود دارند!

1- پارک Danxia
رنگین کمان زمینی! با اینکه عکسها کاملا باور نکردنی هستند اما در حقیقت وجود دارند، بله ما هم به سختی باور میکنیم. این کوه ها بخشی از Danxia در پارک زمین شناسی Zhangye در چین هستند؛ لایه های ماسه و سنگ با رنگهای مختلف و مواد معدنی متفاوت بیش از 24 میلیون سال با هم فشرده شده اند و بصورت صفحات تکنوتیکی در آمده و انسانها را غرق در تماشای خود کرده اند.

عجیب ترین مکانهای گردشگری,جاذبه های گردشگری عجیب غریب

2- معادن متروکه
بله شما هم به طور قطع باور دارید که این معادن وجود ندارند، این عکس ها از اعماق زمین و در معادن رها شده در زیر یکاترینبورگ روسیه گرفته شده اند. لایه های کارنالیت (یک ماده معدنی مورد استفاده در کود) در دیواره های تونل، سبب تولید این شاهکار رنگارنگ طبیعی شده است . در واقع میتوان گفت یک نسخه قنات از کوههای موجود در چین می باشد.

بخش کوچکی از این معادن برای عموم مردم قابل بازدید می باشد و بخش عظیمی توسط دولت بسته شده است. عکس های زیر توسط Mishainik از این مناطق بسته شده می باشد که بوسیله مجوز رسمی از طرف دولت روسیه گرفته شده است.

عجیب ترین مکانهای گردشگری,جاذبه های گردشگری عجیب غریب

3- غار یخی کامچاتکا
این غار یخ حقیقی؛ در شبه جزیره کامچاتکا در روسیه واقع شده است. تونل تقریبا یک کیلومتری با یک چشمه آب گرم در حال جریان و یخهایی شبیه دوران یخبندان در کناره ها از آتشفشان Mutnovsky که در نزدیکی همینجاست تشکیل شده است.

از آنجا که یخچال های طبیعی در آتشفشان کامچاتکا در سال های اخیر در حال ذوب شدن هستند، سقف این غار در حال حاضر بسیار نازک است که موجب شده نور خورشید به این غار یخی نفوذ کرده و چنین صحنه های زیبایی را بوجود بیاورد.

عجیب ترین مکانهای گردشگری,جاذبه های گردشگری عجیب غریب

4-زمین های گل لاله
درهم آمیختگی گسترده ای از رنگ های رنگارنگ در مزارع گل لاله هلند از آسمان به نظر میرسد که یک کودک نوپای غول آسایی یک جعبه مداد رنگی فوق العاده بزرگی دارد.

گل های آبی، صورتی، قرمز و زردی که توسط کشاورزان هلندی پرورش داده میشوند تا در گل فروشیها و سوپرمارکت های سراسر جهان به فروش برسند؛ فصل کاشت و پرورش گل لاله از ماه مارس ( فروردین ) آغاز و تا ماه اوت ( شهریور ) در سراسر کشور انجام میگیرد، اما دیدنی ترین زمان این شگفتی در ماه آوریل ( اردیبهشت ) میباشد.

کشت پیازه گل لاله قدمتی بیشت از 400 سال در کشور هلند دارد، امروزه هلند بیش از نه میلیاد پیازه گل هر ساله تولید میکند که دو سوم آن به خارج از کشور صادر میشود. اگر این تعداد بصورت مساوی بین مردم توزیع شود تقریبا به هر نفر دو عدد گل لاله میرسد!

عجیب ترین مکانهای گردشگری,جاذبه های گردشگری عجیب غریب

5- پارک مُرده Namib-Naukluft
یک تابلوی نقاشی منحصر به فرد و رویایی و زیبا؛ کلمه ای بهتر از تابلوی نقاشی برای این منطقه از کره خاکی نمی توان یافت. مکانی زیبا که در کشور نامیبیا ( آفریقای جنوبی ) قرار دارد.

عجیب ترین مکانهای گردشگری,جاذبه های گردشگری عجیب غریب

 

The post شگفت‌انگیزترین مکان‌هایی که واقعا وجود دارند! appeared first on جذاب.


لینک منبع و پست :شگفت‌انگیزترین مکان‌هایی که واقعا وجود دارند!
http://www.jazzaab.net/%d8%b4%da%af%d9%81%d8%aa%e2%80%8c%d8%a7%d9%86%da%af%db%8c%d8%b2%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d9%85%da%a9%d8%a7%d9%86%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c%db%8c-%da%a9%d9%87-%d9%88%d8%a7%d9%82%d8%b9%d8%a7.htmlنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 4 مرداد 1396 :: نویسنده : وبلاگ

عقاب، سفیر صبحانه

در دنیای امروزی عواملی همچون استرس، آلودگی هوا، کمبود فعالیت فیزیکی و مواد غذایی ناسالم، زمینه‌ساز بروز بسیاری از بیماری‌ها هستند، لذا توجه به سلامتی و تلاش برای حفظ آن در مقایسه با گذشته از اهمیت بیشتری برخوردار است. کاهش استرس، افزایش فعالیت فیزیکی و رژیم غذایی سالم از جمله عوامل قابل کنترلی است که در حفظ سلامت اثرگذار است. بر همگان آشکار است که آموزش رفتارها و عادات صحیح از کودکی پایه‌ریزی می‌شود لذا می‌بایست پیروی از رژیم غذایی سالم نیز از کودکی آغاز ‌شود.صبحانه یکی از وعده‌های غذایی بسیار مهم است که در صورت توجه به آن می‌تواند انرژی لازم برای شروع یک روز عالی را فراهم آورد. خوردن صبحانه مانع افت قند خون و باعث بهبود عملکرد مغز می‌شود، به همین جهت خوردن صبحانه برای کودکان، به‌ویژه کودکان دبستانی در اولویت قرار دارد تا ضمن حضور هشیار در مدرسه، توانایی یادگیری و حل مسئله آنان تقویت شود. در همین راستا با توجه به نقش کلیدی صبحانه در حفظ سلامت و تناسب‌اندام و کم‌رنگ شدن این وعده در رژیم غذایی نسل جوان، شرکت عقاب قصد دارد، صبحانه‌ای سالم در مدارس پایه ابتدایی کشور توزیع کند؛ چراکه براین باور است، آموزش رفتارهای صحیح تغذیه‌ای از سنین کودکی، تضمین‌کننده‌ی جامعه‌ای سالم‌تر در آیند

در این کمپین که فاز اول آن در اسفندماه سال ۹۵ برگزار گردید، شرکت عقاب در برنامه‌ای مفرح و آموزنده، اقدام به توزیع صبحانه در یکی از مدارس ابتدایی دخترانه شهر تهران نمود. پس از هماهنگی با مدرسه‌ی مذکور، تیم عقاب به همراه متخصص تغذیه در مدرسه حضور یافته و در فضایی صمیمانه از اهمیت صبحانه در حفظ سلامتی برای کلیه دانش‌آموزان صحبت کردند. در ادامه، متخصص تغذیه از تاثیر انتخاب آگاهانه موادغذایی بر حفظ تندرستی و زیبایی طبیعی در سال‌های آتی زندگی آنان به عنوان آینده‌سازان این مرزوبوم صحبت کرد؛ در همین راستا پکیج صبحانه‌ای کامل و کارشناسی شده به کودکان ارائه گردید و خواص و مزایای محتویات آن‌ها برشمرده شد. این صبحانه شامل: حلواشکری، کرم کنجدی و کنجد برشته عقاب، نان سبوس‌دار تازه، پنیر، گردو، شیر تازه و میوه بود که میان تمامی دانش آموزان و کادر مدرسه توزیع گردید.

 

شرکت عقاب با سال‌ها تجربه در زمینه تولید فرآورده‌های کنجدی در نظر دارد تا برای ایجاد الگوی غذایی سالم در جامعه گام بردارد. عقاب به پشتوانه‌ی متخصصین کارآزموده و سال‌ها فعالیت در عرصه مواد غذایی محصولات متنوعی برگرفته از دانه‌های کنجد را برای صبحانه یا میان وعده‌هایی دلپذیر تولید می‌کند و در ادامه‌ی این فاز مقدماتی، تصمیم دارد تا در سال جدید، به شکلی منظم و ماهانه در مدارس کشور صبحانه‌ی سالم را توزیع کند تا ضمن به‌جا گذاشتن خاطره‌ای خوش از صرف صبحانه‌ای دست‌جمعی، اهمیت این وعده‌ی غذایی را هرچه بیشتر آشکار سازد. با این امید که کودکانی سالم‌ و شاداب با فرداهایی روشن‌تر داشته باشیم

The post عقاب، سفیر صبحانه appeared first on جذاب.


لینک منبع و پست :عقاب، سفیر صبحانه
http://www.jazzaab.net/%d8%b9%d9%82%d8%a7%d8%a8%d8%8c-%d8%b3%d9%81%db%8c%d8%b1-%d8%b5%d8%a8%d8%ad%d8%a7%d9%86%d9%87.htmlنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : وبلاگ
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :